Na czym polega specyfika kucia?

Na czym polega specyfika kucia?

Obróbka plastyczna może odbywać się na wiele sposobów. Choć jednak kucie jest tylko jednym z nich, nie bez przyczyny wzbudza duże zainteresowanie. Czym się charakteryzuje i na czym polega jego specyfika?

Kucie może być dzielone na przynajmniej kilka sposobów, podziałem najbardziej charakterystycznym jest jednak ten, który obejmuje kucie maszynowe i ręcznie.

Każda z technik wymaga nieco innych umiejętności. Inne są zarówno narzędzia do kucia, jak i efekty wykonywania tej czynności. Sam proces kucia jest dość złożony. Ono samo nie jest przy tym jego pierwszym, ale dopiero drugim etapem. Jeśli ma przebiegać we właściwy sposób, konieczne jest odpowiednie przygotowanie się do niego obejmujące zarówno cięcie i czyszczenie, jak i nagrzewanie. Już po kuciu mamy też do czynienia z wykańczaniem odkuwek. Nie zawsze odbywa się ono w ten sam sposób, przeważnie jednak odkuwki są nie tylko oczyszczane i okrawane, ale również dogniatane. Bez względu na to, czy mamy do czynienia z kuciem ręcznym, czy też maszynowym, niezbędne okazuje się też odpowiednie nagrzanie materiału.

Jeżeli jesteś zainteresowany, to zapoznaj się ze szczegółową oferta na kuzniaosowiec.pl.